افزایش قد

درمان کوتاهی یا اختلاف طول اندام کودکان و بزرگسالان

درمان کوتاهی یا اختلاف طول اندام کودکان و بزرگسالان مادیار درمان

درمان کوتاهی یا اختلاف طول اندام کودکان و بزرگسالان

جراحی افزایش طول اندام چیست؟
جراحی افزایش طول اندام روشی است که می تواند استخوان بازو یا پا را بلندتر کند. جراحان ممکن است جراحی افزایش طول اندام را در موارد زیر انجام دهند:

هومروس (استخوان بالای بازو).
رادیوس/ اولنا (استخوان های ساعد).
استخوان ران (استخوان ران).
تیبیا (استخوان ساق پا).


جراحی افزایش طول اندام چه چیزی را درمان می کند؟
جراحی افزایش طول اندام، ناهماهنگی (تفاوت) در طول بازوها یا پاها را درمان می کند. همچنین می‌تواند برخی از بیماری‌هایی را که باعث بی‌نظمی رشد استخوان یا طول استخوان کوتاه‌تر می‌شوند، درمان کند. پزشک شما ممکن است جراحی افزایش طول اندام را در موارد زیر توصیه کند:

تومور خوش خیم استخوان روی صفحه رشد.
فلج مغزی.
کوتاهی مادرزادی فمور، یک بیماری مادرزادی که باعث کوتاه‌تر شدن یک استخوان ران از دیگری می‌شود.
هیپرتروفی، یک بیماری نادر که باعث می شود یک طرف بدن بیشتر از طرف دیگر رشد کند.
دیسپلازی اسکلتی، شرایط ارثی که در رشد استخوان اختلال ایجاد می کند، مانند کوتولگی.
شکستگی صفحه رشد.
استئومیلیت.

قبل از جراحی افزایش طول اندام چه اتفاقی می افتد؟
قبل از انجام عمل جراحی، پزشک از استخوان شما عکس اشعه ایکس می گیرد و آن را اندازه گیری می کند. این آزمایش‌ها به ارائه‌دهنده شما کمک می‌کند تعیین کند که استخوان چقدر باید باشد. در بیشتر موارد، می توانید انتظار داشته باشید که استخوان شما تا 2 اینچ در هر جراحی رشد کند.

تیم جراحی شما به شما می گوید که چگونه برای جراحی آماده شوید. از ارائه دهنده خود بپرسید:

چه داروهایی را باید قبل از جراحی مصرف کنید – یا مصرف آن را متوقف کنید.
چه زمانی قبل از جراحی باید خوردن یا نوشیدن را متوقف کنید.
روز جراحی، پزشک به شما بیهوشی عمومی می‌دهد که شما را به خواب می‌برد و از احساس درد جلوگیری می‌کند. اکثر افراد حدود سه روز پس از جراحی در بیمارستان می مانند. سپس، به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نیاز دارید که شما را به خانه برساند.

قبل از عمل، ترتیبی دهید که شخصی برای چندین هفته بعد از عمل در کنار شما بماند. اکثر مردم برای کارهای روزمره مانند پوشیدن لباس، تهیه غذا و استفاده از حمام به کمک نیاز دارند. اگر استخوان ساق پا را دراز می‌کنید، نمی‌توانید فوراً روی آن راه بروید. می توانید از ویلچر، عصا یا سایر وسایل کمکی استفاده کنید.

در طول جراحی افزایش طول اندام چه اتفاقی می افتد؟
جراحی افزایش طول اندام شامل دو مرحله اصلی است.

جراح شما:

استئوتومی را انجام می دهد و استخوان آسیب دیده را به دو بخش تقسیم می کند.
یک دستگاه افزایش طول اندام را به دو بخش استخوان متصل می کند.
دستگاه افزایش طول اندام شما یکی از این دو گزینه خواهد بود:

فیکساتور خارجی: جراح شما یک قاب فلزی نازک و سبک را با پین یا سیم به استخوان ها متصل می کند. قاب و قسمت اعظم دستگاه خارج از بدنه است. این دستگاه‌ها معمولاً چندین اینچ از بدن شما بیرون می‌آیند و پوشیدن برخی لباس‌ها را سخت می‌کنند. بسیاری از مردم لباس‌هایی را انتخاب می‌کنند که گشاد هستند یا دستگاه را نمی‌پوشانند، مانند شلوارک یا پیراهن‌های آستین کوتاه.
میله داخلی: این گزینه جدیدتر یک دستگاه پیچ مانند است که جراح شما آن را در داخل استخوان قرار می دهد. این دستگاه در خارج از بدن قابل مشاهده نیست.
بعد از جراحی افزایش طول اندام چه اتفاقی می افتد؟
چند روزی در بیمارستان بهبود می یابید. قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید، پزشک دستورالعمل‌های نحوه استفاده از دستگاه افزایش طول اندام را به شما می‌دهد.

درمان کوتاهی یا اختلاف طول اندام کودکان و بزرگسالان الیزاروف

اگر دستگاه خارجی دارید، باید هر روز محل های پین را تمیز کنید تا از عفونت جلوگیری کنید. اگر دستگاه داخلی دارید، برش های جراحی خود را تا زمان بهبودی تمیز نگه دارید.

اگر استخوان ساق پا را دراز می‌کنید، تا چند هفته نمی‌توانید راه بروید. می توانید از ویلچر، عصا یا سایر وسایل کمکی استفاده کنید. اگر بازو را دراز می‌کنید، تا چند هفته نمی‌توانید چیزهایی را بلند کنید.

چگونه استخوان های من بعد از جراحی بلند می شوند؟
پس از بهبودی پس از جراحی، وارد مرحله انحراف استخوان می شوید. این مرحله حدود دو ماه طول می کشد. زمانی است که دو بخش استخوانی شروع به پرت شدن می کنند (از هم جدا می شوند). با جدا شدن استخوان ها، بدن شما استخوان جدیدی ایجاد می کند تا شکاف بین دو بخش را پر کند. در طول این مرحله، شما:

دستگاه افزایش طول اندام خود را تنظیم کنید: چندین بار در روز، تنظیمات کوچکی در دستگاه خود انجام می دهید. هر تنظیم بخش های استخوانی را به مقدار کمی از هم جدا می کند. جداسازی فرآیند طبیعی نوسازی استخوان بدن را تحریک می کند، بنابراین این دو بخش رشد کرده و به آرامی با هم ترکیب می شوند. اگر دستگاه خارجی دارید، آن را با چرخاندن یک دستگیره یا مکانیزم دیگر تنظیم کنید. اگر دستگاه داخلی دارید، از یک کنترل از راه دور استفاده کنید که میله را در داخل استخوان می چرخاند.
در فیزیوتراپی شرکت کنید: فیزیوتراپی به شما کمک می کند بهترین نتیجه را از جراحی افزایش طول اندام بگیرید. ممکن است هر هفته به چندین جلسه نیاز داشته باشید. فیزیوتراپی به افزایش قدرت عضلانی و دامنه حرکتی کمک می کند. همچنین به قوی تر شدن استخوان جدید شما کمک می کند. فیزیوتراپیست به شما نشان می دهد که چگونه در خانه تمرین کنید.
برای بررسی‌های منظم به ارائه‌دهنده خود مراجعه کنید: ارائه‌دهنده شما عکس‌برداری با اشعه ایکس می‌گیرد تا پیشرفت رشد استخوان جدید شما را بررسی کند. اگر استخوان خیلی سریع یا خیلی آهسته رشد می کند، پزشک ممکن است درمان شما را تنظیم کند.
بعد از کامل شدن بلندی اندام چه اتفاقی می افتد؟
پس از اینکه استخوان شما به طول مورد نظر رسید، به زمان نیاز دارد تا سفت شود. ارائه دهندگان این مرحله را تثبیت می نامند و می تواند تا سه ماه ادامه یابد.

در طول سفت شدن استخوان ، شما:

انجام تنظیمات را متوقف کنید: دستگاه افزایش طول استخوان شما در جای خود باقی می ماند، اما دیگر تنظیماتی انجام نمی دهید.
فیزیوتراپی را ادامه دهید: طبق دستورالعمل به فیزیوتراپی ادامه دهید تا استخوان شما تا حد امکان قوی و سالم باشد.
به تدریج وزن بیشتری بر روی اندام وارد کنید: در ابتدا، ممکن است از عصا یا سایر وسایل کمکی برای شروع وزن دادن به استخوان جدید خود استفاده کنید. در پایان مرحله تثبیت، ممکن است ارائه دهنده شما استفاده از اندام را بدون کمک توصیه کند. سعی نکنید زودتر از آنچه ارائه دهنده شما توصیه می کند، روی آن وزن بیاندازید.
چه زمانی جراح من دستگاه افزایش طول اندام من را برمی دارد؟
در بیشتر موارد، شما دستگاه را به مدت سه ماه در هر اینچ رشد استخوان می پوشید. برای 2 اینچ رشد استخوان، شما باید این دستگاه را حدود شش ماه استفاده کنید. پس از اینکه استخوان جدید شما کاملاً سفت شد، ارائه دهنده دستگاه افزایش طول اندام را با یک عمل جراحی جزئی خارج می کند. برخی افراد نیز تا چند هفته پس از برداشتن دستگاه از گچ یا بریس استفاده می کنند.

آیا جراحی افزایش طول اندام دردناک است؟
ممکن است پس از جراحی با از بین رفتن بیهوشی کمی درد داشته باشید. ارائه دهنده شما می تواند به شما تسکین درد بدهد.

همچنین ممکن است در مرحله حواس پرتی کمی درد یا درد داشته باشید. بسیاری از مردم از مسکن های بدون نسخه (OTC) برای مدیریت ناراحتی استفاده می کنند. از ارائه دهنده خود بپرسید که کدام داروها برای شما بی خطر هستند.

خطرات / مزایا
مزایای جراحی افزایش طول اندام چیست؟
جراحی افزایش طول اندام می‌تواند استخوان‌ها را در افرادی که ناهماهنگی استخوان، ناهنجاری‌های رشد استخوان یا استخوان‌های کوتاه‌تر به دلیل دیسپلازی اسکلتی دارند، طولانی‌تر کند. این روش دارای درصد موفقیت بالایی با نتایج مثبت است. داشتن اندام هایی با طول مناسب می تواند شما را بهبود بخشد:

راه رفتن (گام برداشتن).
انعطاف پذیری
دامنه حرکت.
استحکام – قدرت.
عوارض ناهماهنگی طول پا، مانند مشکلات وضعیت بدن یا درد در پشت، لگن، زانو یا مچ پا.
خطرات و عوارض احتمالی عبارتند از:

استخوانی که به درستی محکم نمی شود (سخت می شود).
استخوانی که به طول مورد نظر نمی رسد.
آسیب به عضلات یا اعصاب.
عفونت در محل برش یا در استخوان.
عفونت های محل پین در افرادی که دستگاه های خارجی دارند.
سفتی مفاصل یا عضلات در بازو یا ساق بلند شده.
بازتوانی و چشم انداز
زمان نقاهت جراحی افزایش طول اندام چقدر است؟
بهبودی اولیه در بیمارستان حدود سه روز طول می کشد. بهبودی کامل از افزایش طول اندام چندین ماه طول می کشد. در این مدت به تدریج فعالیت بیشتری خواهید کرد و قدرت بیشتری به دست خواهید آورد.

این مراحل به شما کمک می کند تا بهبودی موفق و بهترین نتیجه ممکن داشته باشید:

بیش از آنچه ارائه دهنده شما توصیه می کند ورزش نکنید، که می تواند باعث آسیب شود.
از یک رژیم غذایی سالم با میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین پیروی کنید.
تمرینات خانگی خود را انجام دهید و طبق دستور فیزیوتراپی شرکت کنید.
به طور منظم برای بررسی استخوان به پزشک مراجعه کنید.

اگر متوجه  موارد زیر شدید به پزشک خود مراجعه کنید:

خون، چرک یا مایع از محل های پین شما خارج می شود.
درد قفسه سینه یا تنگی نفس.
تب.
تهوع و استفراغ.
بی حسی یا سوزن سوزن شدن در بازو یا پای بلند شده شما.
درد یا تورم در بازو یا پای بلند شده شما.
قرمزی یا رگه های قرمز در محل یا برش های پین شما.

جراحی افزایش طول اندام می تواند زندگی را برای افرادی که ناهماهنگی استخوان یا شرایط رشد استخوان دارند تغییر دهد. دستگاه های داخلی جدیدتر می توانند روند افزایش طول اندام شما را آسان تر و ایمن تر از همیشه کنند. اگر با یک متخصص ماهر کار کنید و دستورالعمل‌های بعد از جراحی خود را دنبال کنید، میزان موفقیت این جراحی بالاست. اکثر مردم با دست یا پای بلند خود زندگی پر و فعالی دارند.

برای انجام جراحی و مشاوره های لازم با ما در ارتباط باشید

02166964459 هر روز ساعت 9 الی 15

09109253298 واتس اپ یا بله ( تماس 6 الی 9 شب )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *